Kız Çocuk Odası Dekorasyonu İçin İpuçları

Kız Çocuk Odası Dekorasyonu İçin İpuçları

Kız odaları genellikle pembe ve mor tonları ağırlıkta olan renklerle dekore edilir. Bunun dışında en yoğun olarak kullanılan pembe rengi tüm odada kullanarak oluşturulan kombinasyon adeta bir prenses odasını canlandırır. Çocuklar okudukları kitaplardan veya izledikleri çizgi filmlerden etkilenirler. Haliyle bunlar günlük hayatlarına da yansır. Hayal güçleri oldukça yüksektir ve bunu kendi yaşam alanlarında görmek isterler. Hayal güçleri ile uyumlu güzel bir çerçeveli yağlı boya tablo duvarına asarak renklendirebilirsiniz.

Çocukların hem zevkine göre hem de kullanabileceği odaları inegöl genç odaları kategorilerinden seçebilirsiniz. Odalarının temizliği ve düzeni oldukça önemlidir. Her zaman kendi eşyalarını toplaması gerektiğini bilmelidir. Yerlerde kullanılan laminat parke rengini açık tonlarda seçerseniz hem odası ferahlar hem de kir veya toz varsa belli olacağı için hemen temizleyebilirsiniz. Çok fazla kir, toz tutan parkeleri de tercih etmemelisiniz. Çok büyük ve ağır halı kullanmamalısınız. Halı seçiminiz de hem parkeye uyumlu hem kızınızın seveceği modellerde olmalıdır. Bunun dışında kolay temizlenmesi de önemli bir faktördür.

Kız odasının vazgeçilmesi tabii ki müzik. Kızlar her yaşta dansı ve müziği çok severler. En küçüğünden en büyüğüne tüm kızlar hazırlanırken müzik dinlerler. Sabah güne enerjik başlamak veya gece uyku öncesi rahatlamak amacıyla yani her an odalarında müzik dinleyebilecekleri bir mp3, bilgisayar veya radyo bulunmalıdır.

Çocuğunuz küçük yaşta kendi ihtiyaçlarını giderebilecek seviyeye gelmelidir. En azından anaokulu öncesi aile aldığı eğitim ile bir şeyler başarmanın özgüvenini taşımalıdır. Örneğin sabah acıktığında kahvaltıda haşlanan yumurtasını kendisinin soymasına izin vermelisiniz. Etraf  kirlenip tezgah dağılacak diye düşünüp ona fırsat vermezseniz, okulda bile kahvaltısını yiyemez, birinin her zamanki gibi yumurtasını soymasını bekler. Bu verebileceğim en küçük örnekti.

Ayrıca kızınızla mutfakta vakit geçirmeniz anne- kız ilişkiniz için de önemlidir. Rahat çalışabileceğiniz çimstone mutfak tezgahlarını size önerebilirim. Kolay temizlenir ve sizin en güzel yemekleri kızınızla birlikte daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Kızınıza erken yaşta bir şeyler öğretmeniz, onun mutfağa girmeyi sevmesini sağlayabilir. Yani bırakın uzaktan sizi izlemesin. Sizinle birlikte bir şeyler yapmaya çalışsın. Yaşı büyüdükçe ve sorumlulukları arttıkça bu durum içinden çıkamayacağı bir hal alabilir. Yani sizin küçükken vereceğiniz eğitim ve alışkanlıklar onun tüm hayatını etkileyecektir.

Kızlarınızın odalarını, kıyafetlerini, aksesuarlarını kendisinin seçmesine izin vermelisiniz. Her ne kadar size uyumsuz ve saçma gelse bile… Kendi seçimini kendi yapmaya başlamalıdır. Tabii ki kullanışlı ve temizliği rahat şeyler olmasına da siz dikkat edebilirsiniz. Odaları için okul araç ve gereçleri de almalısınız. Erken yaşta kalem tutmaya, defter boyamaya meraklı olur kız çocukları… Hem oyuncaklarıyla hem boyama kalemleriyle oynarken bir bakmışsınız çocuğunuzun yeteneğini keşfediyorsunuz. Neden olmasın! 🙂