Araçlarda Demir Tozu Temizliği

Araçlarda Demir Tozu Temizliği

Ev temizliğinin önemi kadar araç temizliğinin de önemi bir fazladır. Araçlarımızı haftalık iç dış temizleyebiliriz ama sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Gözle görmediğimiz bir çok demir tozu da arabamızda bulunmaktadır. Bu demir tozları arabamızı hasara uğratabilir.

Demir tozları çoğunlukla gözle görülemez fakat aracın boyasında ve jantlarında bulunmaktadır. Demir tozu temizleyici ürünler ile demir tozlarını aracınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Demir tozları uzun vadede paslanma yaparak hem aracınıza zarar verir hem görüntü kirliliği oluşturur. Boya koruma uygulaması yapılacaksa ürünün yüzeye tutunmasını engelleyerek ömrünü kısaltacaktır.

Genel olarak ülkemizde uygulama yapan firmalar çizik giderme işlemi ile boya yüzeyindeki etkenleri yok ettiğini düşünmektedirler, demir tozunun da bu işlemde temizlendiğini düşünürler. Fakat burada çok büyük bir yanlış vardır çünkü demir tozu temizliği çizik giderici pasta ile yapılamaz. Eğer çizik giderme işlemi öncesi demir tozu temizliği yapılmazsa aracın boyasındaki mevcut demir tozları boyaya iyice gömülecektir. Bu durumun odadaki tozu halının altına süpürmekten bir farkı yoktur.

Aracınız daha teslim alacağınız bayiye ulaşmadan demir tozlarına maruz kalırlar çünkü araçlar yurt dışından ülkemize gelirken haliyle bir nakliyat sürecinden geçmektedir. Kara yolu ya da deniz yolu fark etmeksizin bol miktarda demir tozuna maruz kalmaktadırlar. Heroic Detailing uygulama merkezimize gelen tüm araçlara demir tozu temizliği yapılmaktadır ve yeni araç alıp kendi aracına herhangi bir koruma yapılacaksa demir tozu temizliği yapılmasını tavsiye ediyoruz.
Boya koruma ürünü yüzeye tutunabilmesi için aracın boyası ile boya koruma ürünü arasında herhangi bir katman olmaması gerekmektedir. Bu katmanlar; demir tozu, endüstriyel kir, silikon gibidir. Demir tozu temizliği yanında kil uygulaması yapılarak yüzeydeki boyaya nüfuz etmiş kir tabakası yüzeyden temizlendikten sonra çizik giderme işlemine geçilebilmektedir.

Tavsiye ettiğimiz Gtechniq W6, ValetPRO Dragon’s Breath, Auto Finesse Iron Out ya da Adam’s Polishes Deep Wheel Cleaner gibi demir tozu temizleyici ürünler pH dengelidir. PH dengeli olmasının en büyük avantajı aracınıza herhangi bir boya koruma ürünü uyguladıysanız ona zarar vermeyecek olmasıdır. Her zaman yapılacak olan temizliğin güvenli ve sağlıklı şekilde yapılmasını önermekteyiz. Eğer ki demir tozu temizliği yaparken aracınızın boyasındaki ya da jantlarındaki koruma ürününe zarar vererek bu temizliği gerçekleştiriyorsanız o zaman hiçbir kıymeti kalmamaktadır.

Aracınıza zarar gelmesin ve temizliği kusursuz istiyorsanız maslak oto yıkama hizmetini hemen almalısınız.