Alaçatı Hakkında

Alaçatı Hakkında

Antik dönemde Alaçatı’nın ismi Agrillia’ dır. Osmanlı aşireti olan Alacaat’tan ismini almıştır. Alaçatı’da Osmanlı zamanında Türkler ve Rumlar yaşıyorlardı. ‘Alacaat’ kelimesinin telaffuzu Rumcada zor olduğundan zamanla ismi değişerek’günümüzde kullanılan Alaçatı ismini alır.

Alaçatı Türkiye^nin mutlaka görülmesi gereken güzel beldelerinden biridir. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. Aynı zamanda Ege Denizi’ne de kıyısı vardır. Tarihi taş evleri ile çok ünlüdür. Bununla birlikte yılın 360 günü rüzgâr alması nedeniyle rüzgâr sörfüne elverişli plajları çok talep görmektedir. Özellikle taş evleri sayesinde son yıllarda çok gelişmiştir.

Alaçat’nın 704 km alanında pek çok eğlence mekanı ve otel bulunmaktadır. 2017 yılı verilerine göre nüfusu 9.745 kişidir. Eşsiz doğası ve tarihi güzellikleri ile  Ege Bölgesi’nin önemli bir tatil beldesidir.

Sizde bu tarihi beldeyi görüp anılarınıza bir yenisini daha eklemek istiyorsanız alaçatı vip transfer sayesinde Alaçatı’ya gidebilir ve unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.