İnşaat Alanındaki Gelişmeler

İnşaat Alanındaki Gelişmeler

İnşaat demiri; betonarme yapılarda kayma ve çekme gerilmelerini karşılamak amacıyla beton içerisine yerleştirilen özel olarak şekillendirilmiş çeliğe denmektedir.

Demir diğer metallere kıyasla en çok kullanılan metaldir ve tüm dünyada üretilen metallerin %95’ini oluşturmaktadır. Düşük fiyatı ve yüksek mukavamet özellikleri olan demir; otomotiv, gemi gövdesi yapımı ve betonarme yapıların yapısal bileşeni olarak kullanılmaktadır. Demirin diğer kullanım formları şöyledir:

Pik demir: %4 – %5 karbon ve değişen oranlarda katışkı içermektedir. Demir cevherinden dökme demir ve çeliğe gidilen yolda ara ürün olarak değerlendirilmektedir.

Dökme demir: %2 – %4 arasında karbon, %1 – %6 silisyum ve az miktarda manganez içermektedir. Pik demirde bulunan ve malzemenin özelliklerini olumsuz olarak etkileyen kükürt ve fosfor gibi katışkılar kabul edilebilir seviyelere düşürülmektedir.

Karbon çeliği; kükürt, fosfor, silisyum, az miktarda manganez ve %0.4 – %1.5 arasında değişkenlik gösteren karbon içermektedir.

İnşaat sektöründe büyük önem verilen bu malzeme firmalardan alınırken temin ettiğiniz firmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerekli belgelere sahip olup olmadığı işinin ehli uzman bir işletme olması önem arz etmektedir.

Gürşah Demir Ankara Nervürlü İnşaat demiri, kangal demir, nervürlü çelik sektörünün en bilinen profesyonel kuruluşlarından bir tanesidir.