Nervürlü İnşaat Demiri

Nervürlü İnşaat Demiri

Nervürlü inşaat demiri; betonarme yapılarda kayma ve çekme gerilimlerini karşılamak amacıyla beton içerisine yerleştirilen özel olarak şekillendirilmiş çeliğe denir. Nervürlü inşaat demiri standart olarak 12 metre boyunda üretilmektedir. Nervürlü demir üzerindeki nervürler soğukta burularak elde edilmektedir. Nervürlü demirin en büyük avantajı beton içerisinde sıyrılarak çıkma gibi durumu çok düşüktür. Beton içerisinden çıktığında ise betonu yarar.

Nervürlü inşaat demirinde yer alan Karbon ve Mangan oranlarının çoğaltılması, sıcak ve soğuk işlemlerin üretilen inşaat demirlerine kalitesinde etkileri şu şekildedir: Demir içerisinde yer alan karbon miktarının yükseltilmiş olması dayanıklılığı olumlu yönde etkiler iken; kaynak tutma özelliğini ise zıt yönde etkilemektedir. Bu aşamada inşaat demiri kırılganlaşır. Nervürlü inşaat demirinin esnekliği; manganın Nb, Va, Vo, vb. Gibi alaşım elementlerini kullanarak sağlanır.

İnşaat demirinin kalitesini yüksek tutmanın yolu; sıcak şekilde haddelenmiş nervürlü inşaat demirine daha sonradan burma ve çekme gibi soğuk işlemler uygulamaktır.

İnşaat Demiri Ankara Gürşah Demir firmasından tercih edilmektedir. Gerek müşterilerini yönlendirmede gerekse hızlı teslimiyeti açısından bir çok firmanın tercihi olmuştur.